Gépgyártás-technológiai technikus
Gépészet ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.
Önállóan vagy mérnöki irányítással részt vesz gépalkatrészek gyártásának tervezésében, gyártásában, gépek, géprendszerek, mechanikus berendezések működtetésében, szerelésében, karbantartásában és javításában.
Meghatározza a gyártás technológiai adatait, biztosítja a gyártóeszközök üzemeltetési feltételeit. Irányítja az általa tervezett gyártási folyamatot. Gyártás közben méréseket, ellenőrzéseket végez, azok eredményét dokumentálja. Megtervezi a gépek karbantartási folyamatait és részt vesz azok végrehajtásában. Robotokat üzemeltet, azok működését felügyeli.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szeretne részt venni új alkatrészek gyártási folyamatának kialakításában.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Kommunikációs- és együttműködési készség, precizitás, felelősségvállalás, szervezési és irányítási képesség, analitikus gondolkodás.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- műszaki rajz alapján anyagot választ a gyártandó alkatrészhez, számítógép segítségével megtervezi annak gyártását, meghatározva az ehhez szükséges gépeket, eszközöket és technológiai paramétereket;
- alkatrészeket gyárt hagyományos és CNC (számítógép-vezérlésű) szerszámgépeken, valamint robotizált megmunkáló cellákon;
- egyszerűbb alkatrészek gyártásához CNC programot ír és tesztel;
- megtervezi, irányítja a gyártási folyamatokat és szükség esetén beavatkozik.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
A szakmai oktatás lehetőséget nyújt a kiválasztott szakma elméleti és gyakorlati ismereteinek elsajátítására, a készségek, képességek fejlesztésére, az érettségire való felkészülésre, a pályaválasztási döntés, illetve a szakirányú felsőfokú továbbtanulás előkészítésére.
Az Érdi SZC Százhalombattai Széchenyi István Technikum és Gimnázium szakmai programjának kialakításakor a következő szempontokat vettük figyelembe:
- széles képzési profil biztosítása a helyi igények és a munkaerőpiac kielégítésére;
- igyekeztük megtartani az iskola alapításától bevezetett szakképzések típusait;
- felkészítés a szakirányú egyetemeken és főiskolákon való továbbtanulásra;
- az általános műveltség megalapozása;
- a szakmajegyzékben szereplő szakmák tanításának előkészítése.
A technikumi képzés 5 éves, programtantervre épülő helyi tantervű.
Diákjaink rendkívül szerteágazó gépészeti ismeretekre tesznek szert: műszaki rajz, mechanika, anyagismeret, gépelemek. Az oktatott idegen nyelv ebben a képzési típusban az angol nyelv. A szakmai gyakorlati órák a MOL-hoz tartozó iskolai tanműhely szaktantermeiben történnek. Az ötödik év végén érettségit és gépgyártás-technológiai technikus szakmát szereznek tanulóink.